فروش اینترنتی برنج چیست

قیمت انواع برنج پاکستانی

برنج http://shandizrice.ir پاکستانی خوب از نوع سوپر باسماتی می باشد همانطور که بهترین و با کیفیت ترین برنج ایرانی با نام طارم شناخته می شود در کشور پاکستان و هندوستان نام باسماتی به نوعی از برنج گفته می شود که علاوه بر عطر و بو و مزه عالی دارای ظاهری کشیده بوده و بعد از پخت قد کشیده و انحناء پیدا نمی کند و لذا از جهت وی(اضافه شدن حجم بعد از جوش) کاملا از سایر انواع مشابه برنج از قبیل اری ناین- سوپر فاین- باسماتی ۳۸۶ و … متمایز می باشد لذا می توان نوع مرغوب برنج وارداتی را که بهترین آن سوپر باسماتی می باشد را هم در حال معمول و قبل پخت و هم در زمان پخت از انواع نامرغوب و بی کیفیت(مخلوط با سایر برنجها) تشخیص داد قبل از پخت از نظر ظاهر برنج مرغوب باید دانه هایی یک اندازه و قد کشیده – بدون شکسته یا کوتاه داشته باشد و در اصطلاح عام کاملاً یک دست باشد در زمان جوشیدن در آب و قبل از صاف شدن در صافی برنج جوشیده شده باید کاملاً مستقیم و بدون هرگونه انحناء قد کشیده باشد و چسبندگی ناشی از نشاسته آزاد شده در زمان جوش باعث چسبندگی دانه های برنج نشده باشد.

برنج پاکستانی خوب - The Good Pakistani Rice

خرید برنج
شرکت برنج شاندیز http://shandizrice.ir با توجه به عادت خانواده های ایرانی که برنج را بصورت آبکش و سپس دم کردن آن استفاده می نمایند کلیه محصولاتی را که بسته بندی می نماید از انواع خالص سوپر باسماتی که بیش از نه ماه از تولید آن گذشته باشد( old Rice) انتخاب نموده و این امر باعتث بهتر شدن کیفیت پخت و عدم چسبندگی در زمان جوشیدن و سپس صافی کردن آن می گردد ولی در هر حال توصیه ما به مصرف کنندگان محترم آن است که جهت جلوگیری از هدر رفتن ویتامینهای موجود در برنج که در زمان صاف کردن آب برنج بعد از جوشیدن انجام می گردد آن را به صورت  دمی مصرف نمایند و مطمئن باشند به صورت  دمی هم از نظر ظاهر نظر آنان را تأمین می نماید زیرا هماهنطور که گفته شد نوع برنج بسته بندی شده در کیسه های برنج شاندیز و مهاجر و همچنین انتخاب برنجهای که مدت تولید و برداشت از زمین بیش از نه ماه گذشته هر دو همزمان با هم در بهترین شرایط برای پخت انتخاب می گردد و این نقطه تمایز برنج شاندیز و مهاجر با سایر برنجهای وارداتی مشابه می باشد.فروش اینترنتی برنج

بهترین روش پخت برنج پاکستانی برای حفظ بیشتر ارزش تغذیه ای

معمولا دو روش پخت اصلی برای برنج وجود دارد؛ کته یا دمی کردن برنج و آبکش کردن آن. زمانی که شما می خواهید برنج را آبکش کنید، آن را برای چند ساعت خیس می کنید. سپس آب آن را دور می ریزید، برنج را می جوشانید و پیش از دم، دوباره آب حاصل از جوش برنج را دور می ریزید. این در حالی است که در روش پخت دمی یا کته، برنج در آب خودش می جوشد و پخته می شود. به طور حتم، طبخ برنج با روش دمی یا کته، هم باعث حفظ ارزش تغذیه ای، املاح و ویتامین های برنج می شود و هم طعم نهایی برنجی که با این روش آماده می شود، بسیار بهتر خواهد بود. شستشوی بیشتر و آبکش کردن و دور ریختن آب برنج، باعث از دست رفتن حجم بالایی از ویتامین ها و املاح برنجhttp://shandizrice.ir خواهد شد

مضرات فست فود چیست

ضررهای فست فود

مضرات فست فود

خداحافظی با فست فودها چندان سخت نیست

غذاهای آماده یا فست فودها (fast food) حالا جزء لاینفک برنامه غذایی روزانه اغلب ما شده اند.fastfood غذاهایی که دیگر احتیاج نیست چند ساعت در آشپزخانه وقت گذاشت و آنها را تهیه کرد. شاید به اندازه نصف وقتی که برای خوردن چنین غذاهایی صرف می کنیم، برای تهیه و پختشان زمان نگذاریم، انواع فست فودها که در رستوران، اغذیه فروشی ها و … با رنگ و لعاب مشتری پسند برای یک وعده غذایی یا بیشتر در روز برای آنهایی که حتی وقت ندارند سرشان را بخارانند، تهیه و روی میز آدمهای گرسنه قرار می گیرند تا سیرشان کنند؛ اما اگر وجه مثبت سریع آماده شدن را کنار بگذاریم فست فود ها که با گوشت های فرآوری شده تهیه می شوند (

کالباس، سوسیس، همبرگر،‌سیب زمینی سرخ کرده و …) در ظاهر شیک،‌متنوع و خوشمزه شان، باطن بیماری دارند که اگر بخواهیم در هفته چندین وعده غذایی را به خوردن فست فودها اختصاص دهیم باید از همان موقع که به خوردن این غذاها وابسته شده ایم به سلامتی مان هم شک کنیم.

به مناسبت هفته سلامت؛ دکتر نادر درکی مسئول اداره کنترل و نظارت بر مواد غذایی از لایه های مضر و پنهان فست فودها برای کسانی که در برنامه و سبد غذایی شان جای ویژه ای برای چنین مواد غذایی باز کرده اند، صحبت می کند.

فست فود ها از نظر ارزش غذایی در چه جایگاهی قرار دارند و چه مشکلاتی را برای مصرف کننده ایجاد می کنند؟ در تهیه اکثر فست فودها از سوسیس، کالباس و یا سیب زمینی سرخ کرده استفاده می شود و با توجه به افزودن مواد معطر و ادویه جات که طعم و مزه ای متفاوت به آنها می دهد در واقع از نظر ارزش غذایی در مراحل پایین رده بدنی مواد غذایی قرار دارند. اغلب گوشت های فرآوری شده (سوسیس،‌کالباس و …) دارای پروانه بهداشتی هستند اما در فرمولاسیون این مواد فرآورده های غذایی از موادی استفاده می شود که مضر هستند؛ رنگ دهنده ها،‌ادویه جات،‌روغن و … ترکیباتی هستند که باعث بروز عوارض شدیدی در بدن می شوند که به طور اختصار به آنها اشاره می شود.

رنگ دهنده ها؛

در بعضی از سوسیس و کالباس ها از نیتریت به عنوان رنگ دهنده استفاده می شود که این ماده باعث ایجاد سرطان سیستم گوارشی در بدن می شود که از یک حد مصرف آن ممنوع می باشد؛ اما از اکثر فرآورده های گوشتی (سوسیس،‌کالباس و ‌همبرگر) که قیمت ارزانی دارند، نمی توان به عنوان جایگزین گوشت استفاده کرد؛ گوشتی که در این مواد استفاده می شود، کیفیت پایینی دارد که از پروتئین های غیر حیوانی هستند که با استفاده از پودر سیر، ادویه و فلفل به این قبیل گوشت ها، رنگ ، بو و طعم غیر طبیعی می دهند تا به یک محصول خوب تبدیل شوند؛ اما در واقع اینطور نیست و از مواد اولیه ناسالم تهیه شده اند.

ادویه های استفاده شده در گوشت های فرآوری شده چه مضراتی برای سلامتی بدن در بردارند؟

ادویه های استفاده شده در این مواد غذایی باعث ایجاد حساسیت شدید در بعضی افراد می شوند؛ به طور مثال بعضی مواقع افراد که از ادویه های هندی که با نحوه مصرف آنها آشنا نیستند، از این نوع ادویه ها استفاده می کنند که باعث اسپاسم حنجره می شود. همچنین بچه ها که فست فود ها را بسیار دوست دارند مصرف سوسیس و کالباس باعث حساسیت شدید پوستی در بچه ها می شود و پوست شان حالت کهیر پیدا می کند و لوله گوارش آنها هم تحت تاثیر این ادویه ها قرار می گیرد و مشکلاتی را برای شان ایجاد می کند. بعضی ادویه ها هم باعث تحریک معده می شوند که ناراحتی های گوارشی را در پی دارند و حتی منجر به زخم معده می شود؛ به طور نمونه فلفل سبز تازه با اینکه تند هست اما هیچ عارضه ای برای معده ندارد ولی ادویه هایی که در فراورده های گوشتی استفاده می شود بسیار عوارض شدیدی را در پی دارند و سلامت بدن را در معرض خطر قرار می دهند.

روغن های به کار رفته در فست فود ها چگونه سلامت بدن را تهدید می کنند؟

چربی و روغن هایی که در این مواد غذایی استفاده می شود، بسیار چاق کننده هستند، چاقی که با کمبود مواد مغذی طبیعی همراه هست، فست فودها را می خوریم تا سیر شویم. افراد جامعه باید به عنوان تنقل به این مواد نگاه کنند نه به عنوان یک ماده غذایی سالم. انواع فست فودها در سرخ کردنشان از روغن های اشباع استفاده می شود که بسیار چاق کننده هستند و فردی که به عنوان غذای اصلی از آنها استفاده می کند به افزایش وزن بی دلیل و افزایش کلسترول مبتلا می شود که عوارض شدیدی در پی دارد. در حال حاضر در اغلب کشورها تولید کننده های فست فود را مجبور کرده اند که به تولید فست فود سالم رو بیاورند و مقدار کالری غذاهای سریع را تحت کنترل درآورده اند که هر وعده نباید بیش از نیاز روزانه کالری داشته باشد و باعث چاقی نشود؛ به طور مثال سالاد بدون روغن و چربی در سبد فست فود ها قرار داده اند. چربی های مصنوعی و اشباع که بسیار مضر هستند، بیماری های گوارشی، قلبی و عروقی را در پی دارند.

اگر برای سرخ کردن فست فودها از روغن مخصوص استفاده شود آیا باز هم عوارض مصرف روغن ها وجود دارد؟

یکی از مضرات فست فود ها،‌سرخ شدن نشاسته در روغن است؛ هر هیدروکربنی که در روغن سرخ شود، حال هر روغنی باشد ایجاد پلی آکریل می کند که ماده ای بسیار سمی است. وقتی یک ماده غذایی نشاسته دار را در روغن سرخ می کنیم زنجیره های نشاسته پشت سر هم قرار می گیرند که ایجاد این رشته ها ترکیبات تازه ای به وجود می آورد که باعث ایجاد یک سری بیماری در بدن می شود. استفاده از روغن مخصوص سرخ کردن حتمی و لازم است؛ اما این روغن ها هم عوارض را کاهش نمی دهند و باز باعث بیماری می شوند ما باید از غذاهای آب پز، بخار پز یا تفت داده شده استفاده کنیم. اما باید این نکته را متذکر شد؛ استفاده از روغن های مایع که اشباع هستند در سرخ کردن مواد غذایی استفاده شوند؛ این روغن ها در اثر حرارت تبدیل به پرکسید می شوند که اکسیژن وارد زنجیره چربی می شود و باعث سمی شدن روغن می شود. روغن نه تنها از شکل طبیعی خارج می شود بلکه تبدیل به ماده ای بسیار مضر می شود. همانطور که مشاهده می کنید وقتی از روغنی که مخصوص سرخ کردن نیست، استفاده می کنیم در ته ماهیتابه یک لایه چربی ایجاد می شود که چسبیده به ظرف و شستن آن بسیار مشکل است؛ این دقیقا همان اتفاقی هست که در سیستم بدن می افتد و این چربی به همین شکل به جداره رگ ها می چسبد.

پیتزا که یک نوع فست فود محسوب می شود از نظر ارزش غذایی در چه جایگاهی قرار دارد؟

در نحوه تهیه پیتزا مقدار زیادی طعم دهنده های متنوع ، رب گوجه، سس مایونز، کالباس، سوسیس و پنیر پیتزا که پنیری بسیار چرب هست، استفاده می شود. هیچ کس نمی گوید که صد در صد این غذاها را کنار بگذارید ما می گوییم به عنوان غذای گاهی وقتی استفاده شود نه اینکه در هفته ۳ تا ۴ وعده مصرف کنیم. آدمها دوست دارند که تنوع غذایی داشته باشند اما باید به سمت غذاهای سالم برویم؛ به طور مثال پیتزایی باشد با حجم کم و در آن از میوه ها و سبزیجات استفاده شود و پیتزایی حجیم،‌چرب با پنیر و سس فراوان را کنار بگذاریم.

به جای فست فودها می توانیم از چه مواد خوراکی استفاده کنیم؟

ما می توانیم به جای استفاده از این غذاهای چرب و پر ادویه از فست فود های سالم و سنتی استفاده کنیم؛ مخلوط میوه ها و سبزی ها؛ تخمه ها و تنقلات قدیمی، میوه های خشک شده ( توت، آلو، پسته، انجیر، خرما و …) که عوارض بسیار کمی دارند و چربی هایی که در این دانه های خوراکی وجود دارد برخلاف چربی هایی که در فست فودها استفاده می شود چربی های بسیار مفیدی هستند که نه تنها باعث بیماری نمی شوند، بلکه ‌چربی بد خون را کاهش داده و باعث افزایش چربی خوب بدن می شوند.

درباره فست فود رژیمی

فست فود رژیمی

فست فود رژیمی

اگر عاشق سیب‌زمینی سرخ‌کرده، همبرگر و فست‌فودهای دیگر هستید اما از چربی و کالری اضافی آن‌ها می‌ترسید با ما باشید تا با چند فست‌فود خانگی سالم آشنا شوید.

اگر نگران سلامتی‌تان هستید باید کمی حواستان را جمع کنید. می‌توانید با تهیه‌ی یک پیتزای خانگی هم غذای مورد علاقه‌تان را میل کنید و هم اینکه کالری کمتری به بدنتان برسد.
اگر عاشق سیب‌زمینی سرخ‌کرده، همبرگر و فست‌فودهای دیگر هستید اما از چربی و کالری اضافی آن‌ها می‌ترسید و حالش را ندارید برای سوزاندن این کالری‌های دریافتی کیلومترها بدوید بهتر است به فکر تهیه انواع ساده‌تر و سالم‌تری از این فست‌فودها باشید. با ما باشید تا با چند فست‌فود خانگی سالم آشنا شوید.

همبرگر بوقلمون
همبرگر با طعم بوقلمون
همبرگری که فست‌فودی سر کوچه تحویلتان می‌دهد نه تنها سرشار از چربی و کالری اضافی است بلکه احتمالاً کمی میکرب و باکتری هم چاشنی دارد. چون متأسفانه بیشتر این اغذیه فروشی‌ها چندان در بند رعایت اصول بهداشتی نیستند. از این گذشته این فست‌فودها برای اینکه همبرگرهای خوشمزه‌ای به شما تحویل ندهند نامردی نکرده و کلی سس قاطی آن می‌کنند. اگر عاشق همبرگر هستید و درعین‌حال نوع سالم و خوشمزه‌ی آن را می پسندید بهتر است به فکر گوشت بوقلمون باشید. همبرگر تهیه شده با گوشت بوقلمون با سبزیجات معطر فقط ۱۳۵ کالری نصیبتان می کند. هویج رنده شده نیز یکی از ترکیبات سالمی است که علاوه بر خوشمزه‌تر کردن همبرگرتان کلی خواص آنتی‌اکسیدانی به بدنتان می‌رساند. بوقلمون کباب یا سرخ شده با کمی روغن را داخل نان سبوس‌دار بپیچید و داخل آن را پر کنید از کاهو، گوجه‌فرنگی و هویج رنده شده. این می‌شود یک همبرگر به سبک کدبانو. نوش جان.

سیب زمینی
بفرمایید سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌ از نوع سالمش
خود من هم عاشق سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌ام. تصور نمی‌کنم کسی باشد که میلی به این خوراکی خوشمزه نداشته باشد. اگر شما هم هر از گاهی هوس یک پیاله سیب‌زمینی سرخ‌کرده سالم می‌کنید آستین‌ها را بالا بزنید. یک عدد سیب‌زمینی را پوست بکنید و خلال کنید. کمی روغن زیتون به سیب‌زمینی‌هایتان بزنید. نمک و چاشنی‌های مورد علاقه‌تان را فراموش نکنید. سیب‌زمینی‌ها را داخل ظرف نچسب ریخته و داخل فر با درجه‌ی ۲۲۰ سیلیسیوس/۴۲۵ درجه فارنهایت قرار دهید. با همین کار ساده یک سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌ی خوشمزه و سالم با ۱۴۰ کالری خواهید داشت.

سیب‌زمینی پخته‌ی شکم پُر خانگی
سیب‌زمینی پخته بسیار خوشمزه و مفید است البته به شرط اینکه داخل آن را به سبک سالم پر کنید. بهتر است به جای آب پز کردن سیب‌زمینی از فر یا ماکروویو استفاده کنید. به خاطر اینکه با این روش مواد مغذی آن بیشتر حفظ می‌شود.

برای پر کردن شکم سیب‌زمینی‌تان از مارگارین غیرهیدروژنه، خامه کم چرب یا سس سالسا استفاده کنید. بهتر است پنیر یا سوسیس و کالباس را فراموش کنید.

پیتزا تن ماهی
پیتزا کدبانو
اگر از طرفداران پر و پا قرص پیتزا هستید می‌دانید که با هر تکه پیتزا کلی کالری نصیبتان می‌شود؟ اگر نگران سلامتی‌تان هستید باید کمی حواستان را جمع کنید. می‌توانید با تهیه‌ی یک پیتزای خانگی هم غذای مورد علاقه‌تان را میل کنید و هم اینکه کالری کمتری به بدنتان برسد. خودتان خمیر پیتزا بخرید یا اینکه در خانه تهیه کنید. حتما ماهی تن که دوست دارید! می‌توانید با ماهی تن و قارچ پیتزای خوشمزه تهیه کنید. اگر ماهی دوست ندارید سینه‌ی مرغ را دریابید. سینه‌ی مرغ را پخته و تکه تکه کنید و با قارچ فراوان روی نان پیتزایتان بریزید. زیره و آویشن را فراموش نکنید. اگر به هیچ عنوان نمی‌توانید از پنیر بگذرید بی‌زحمت کمی ملاحظه کنید و پنیر کمی روی نان پیتزا بریزید. سبزیجات دیگر مانند فلفل دلمه‌ای و همچنین زیتون را فراموش نکنید. یک سالاد کاهوی خوشمزه هم تهیه کنید و به همراه پیتزای خانگی سالمتان میل کنید.

دسر
دسر برونی
برونی یک دسر آمریکایی است که البته در سرتاسر جهان طرفداران زیادی هم دارد و یکی از دسرهای مورد علاقه‌ی بچه‌ها محسوب می‌شود. این دسر شکلاتی که در فر آماده می‌شود حاوی قند و چربی زیادی است. اما نوع خانگی آن سالم‌تر است و می‌توانید با خیال راحت و بدون عذاب وجدان میل کنید. برای این کار ۶۰ گرم شکلات سیاه را خرد کرده و داخل یک ظرف گذاشته و در فر یا ماکروویو با ۱۸۰ درجه‌ی سیلسیوس/۳۵۰ درجه‌ی فارنهایت قرار دهید.
۱۵ گرم کره یا یک پیمانه شکر وانیلی را روی آن بریزید و اجازه دهید مواد به مدت یک دقیقه در فر یا ماکروویو بمانند تا آب شوند. مواد را از فر در آورید و اجازه دهید خنک شود. در ظرف دیگری یک عدد تخم‌مرغ را با ۳۰ گرم نشاسته‌ی ذرت هم بزنید. ۱۰۰ گرم تمشک تمیز و خشک را به آرامی به خمیرتان اضافه کنید و هم بزنید. مواد را داخل قالب حاوی کاغذ شیرینی‌پزی بریزید. شکلات آب شده را روی موادتان بریزید و روی آن را نیز با یک قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای بپوشانید. قالبتان را به مدت ۱۵ دقیقه داخل فر قرار دهید. سپس اجازه دهید دسرتان خنک شود و آن را سرو کنید.

فست فود به چه معناست

فست فود

فست فود چیست

فست فود ( به انگلیسی : Fast food ) یا غذای فوری عنوانی می باشد برای غذاهایی که به سرعت طبخ و آماده می‌ شوند. انواع ساندویچ به ویژه همبرگر از فست فودهای رایج هستند. فست فود در مورد غذاهای خانگی به کار نمی‌رود. بلکه بیش تر اشاره به غذاهایی می‌کند که در رستوران‌ها تهیه می‌شوند.

نیاز به سرخ کردن اکثرفست فودها، استفاده بیش از حد سس‌های چرب و استفاده کمتر از سبزیجات منجر به چاقی، کمبود برخی از ویتامین‌ها و املاح، ناراحتی‌های گوارشی و در نهایت بیماری‌های قلبی عروقی در افراد می‌شود.

مصرف طولانی مدت فست فودها مجموعه‌ای از مشکلات را به دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن وارد می‌کند و برنامه غذایی نامناسب یکی ازعوامل مهم در بروز بیماری‌های قلبی و عروقی است که سبب تغییرات در چربی خون می‌شود و در ابتلا به تصلب شرائین و بیماری‌های قلبی عروقی نقش بسیار مهمی‌ ایفا می‌کند.

تاریخچه فست فود:

در روم باستان، دکه‌های فروش نان و زیتون وجود داشته است. در شرق آسیا مغازه‌هایی بوده‌اند که رشته فرنگی آماده عرضه می‌کردند. در خاورمیانه، از سال‌های دور تا به امروز دکه‌های فروش فلافل را داشته‌ایم. در هند قدیم انواع اغذیه ی آماده وجود داشته است. در کشورهای غرب آفریقا نیز از زمان‌های قدیم، “بروشت” می‌فروختند که نوعی کباب چوبی است.

فست فود به شکل امروزی ۹۵ سال پیش در هفتم جولای ۱۹۱۲ و در آمریکا متولد شد. در این روز رستورانی با نام “اتومات” در نیویورک افتتاح شد که در واقع نوعی کافه تریا بود. در این رستوران غذاهای از پیش آماده را در محفظه‌های گرم‌کننده ی شیشه‌ای قرار می‌دادند و مشتریان از طریق دستگاه‌های سکه‌ای اقدام به خرید آن می‌کردند. اتومات خیلی زود شعبات متعددی در گوشه و کنار آمریکا افتتاح کرد و ۲۰ سال بی‌رقیب باقی ماند. در سردر ورودی رستوران‌های اتومات نوشته شده بود: “ما کار مادران را کم کرده‌ایم.”

بعد از اتومات نوبت به شرکت آمریکایی “وایت کسل” یا “قلعه‌ی سفید” رسید که همبرگرهایش فقط پنج سنت قیمت داشت و برای مشتریان واقعا به صرفه بود. آنها علاوه بر اینکه قیمت را بسیار پایین آورده بودند، نوآوری دیگری هم داشتند: خط تولید غذا را به شکلی تعبیه کرده بودند که تمام مشتریان می‌توانستند خیلی راحت، شیوه ی آماده کردن غذا را ببینند.

در سال ۱۹۴۰ مک دونالد” به بازار آمد که امروزه نامش مترادف با صنعت فست فود است. برادران مک دونالد، دیک و مک، با یک باربکیو شروع کردند منتها دیگر لازم نبود که مشتریان برای تهیه‌ی غذا از خودروی خود پیاده شوند. این رستوران اصطلاحا ? Drive in(?یا حضور در رستوران با خودرو) نام گرفت. برادران مک دونالد بعد از هشت سال وقتی که دیدند بیشتر سودشان از فروش همبرگر است، رستورانشان را سه ماه بستند و وقتی در سال ۱۹۴۸ دوباره آن را افتتاح کردند، منوی شان کوتاه و ساده شده بود: همبرگر، سیب زمینی- سرخ کرده، چند نوع دسر هم زدنی به نام شیک (? ,(Shake?قهوه و کوکاکولا که البته همه از قبل آماده و بسته بندی شده بودند. با این روش دیگر لازم نبود که فروشندگان منتظر سفارش مشتریان بمانند. قیمت هر همبرگر ۱۵ سنت بود که نصف قیمت جاهای دیگر بود.

در سال ۱۹۶۱ یکی از افرادی که در کار تهیه‌ی انواع “شیک” بود، امتیاز مک دونالد را خرید و ایده‌های خود را در آن بسط داد و آن را متحول کرد. نام این شخص “ری کراک” بود و این جمله هم متعلق به اوست که برای درک زیبایی موجود در گوجه فرنگی داخل یک همبرگر به نوع خاصی از شعور نیاز است. بعد از مک دونالد، فست فودهای زنجیره‌ای زیادی ظهور کردند که البته خاستگاه اکثر آنان ایالات متحده بود و امروزه در همه جای دنیا گسترش یافته است و با این پیشینه، امروز به جایی رسیدیم که هر وقت شما اراده کنید بلافاصله غذاهای حاضری را در خانه تحویلتان می‌دهند و به قول آن نویسنده غربی ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که پیتزا زودتر از نیروی پلیس به خانه‌هایمان می‌رسد. این روزها مشهورترین فست فودها، پیتزا، انواع ساندویچ، هات داگ، چیپس پنیر و مرغ سرخ کرده به همراه سیب زمینی سرخ کرده است.

فست فودها مضرند؟!

برای نشان دادن اثرات مضر فست فودها بر سلامت انسان در سال ۲۰۰۴ میلادی فیلم مستندی ساخته شد که کارگردان این فیلم در مدت یک ماه، هیچ چیز به جز فست فودهای مک دونالد را نمی خورد و هیچ ورزش و فعالیتی انجام نمی داد. در پایان این مدت او بسیار چاق شده و به بیماری های مختلفی نیز دچار شده بود.نتایج آخرین مطالعات دانشمندان نشان می دهد، جوانان و نوجوانانی که در یکی از وعده های غذایی روزانه خود فست فود می خورند، نسبت به سایر همسالان خود کالری، نمک و چربی بیشتر و ویتامین و مواد معدنی کمتری دریافت می کنند.

برسی ۱۰۰۰ شعبه از ۱۰ تا از بهترین رستوران های زنجیزه ای فست فود در ۲۸ ایالت آمریکا نشان داد که تعداد کمی از آنها نظافت را در مطلوب رعایت می کنند در بیش از ۶۰ درصد این رستوران ها ، کارکنان پیش از آغاز به کار ، دست های خود را نمی شستند و از دستکش استفاده نمی کردند .

در تحقیقات جدید مشخص شده آمریکایی‌ها در تمامی بازه‌های سنی به خاطر مصرف بالای فست‌فود ۴برابر بیشتر از حد مجاز سدیم دریافت می‌کنند. بسیاری از رستوران‌ها غذاهای خود را برای آنکه طعم لذیذتری پیدا کند آغشته به چربی می‌کنند یا غذا را در روغن زیاد سرخ می‌کنند. میزان مصرف مناسب چربی برای یک فرد به‌طور میانگین ۶۰ گرم در روز است، این درحالی است که میزان چربی یک وعده فست‌فود بالاتر از این میزان مجاز است. کالری در واقع این میزان انرژی‌ای است که ما از یک غذا دریافت می‌کنیم. میزان کالری‌ای که در یک وعده غذایی فست‌فود مصرف می‌شود می‌تواند برای سلامت ما مصیبت‌بار باشد. کودکان روزانه نیاز به دریافت ۲هزار کالری دارند حال آنکه میزان کالری مصرفی بزرگسالان حتی از این میزان نیز کمتر است. تا هنگامی که میزان انرژی مصرفی‌تان بیشتر از میزان انرژی دریافت شده باشد شما به‌طور قطع چاق خواهید شد چراکه مرتبا احساس گرسنگی می‌کنید. بی‌تحرکی، دائم در حال سکون قرار داشتن، مصرف غذاهای کم‌ارزش و ورزش نکردن، همه و همه در بروز عوارض چاقی مؤثر هستند.

خیلی از کارشناسان بهداشت و سلامت در سراسر دنیا به مقابله با فست فود برخاسته اند. دعاوی حقوقی زیادی صورت می گیرد که یک طرف آن صاحبان صنایع فست فود قرار دارند. اما چرا فست فود این قدر مغضوب است؟ این سئوال، جواب های زیادی می تواند داشته باشد. برای حفظ و نگهداری درازمدت غذاهای حاضری و خوش طعم کردن آن ها، از افزودنی های متعددی استفاده می شود. این افزودنی ها به همراه دیگر فرآیندهایی که روی غذا انجام می شود، موجب از دست رفتن بخش زیادی از ارزش غذایی فست فود می شود

بنابر نظر قاطع کارشناسان تغذیه و متخصصان علوم پزشکی ، مصرف مداوم “فست فودها” یا غذاهای آماده منجر به اختلال در دستگاه عصبی نظیر سردردها، مشکلات پوستی همچون خارش، ضایعات موضعی پوستی و کهیر، اختلال در دستگاه تنفس همچون سرفه، آسم، پولیپ‌های بینی و اختلالات تنفسی می‌شود.

مصرف زیاد فست فودها همچنین در دستگاه گوارش مشکلاتی ایجاد می‌کند از جمله ایجاد یبوست، نفخ، سوزش معده و در مواردی ضایعات زبان و مخاط دهان را به دنبال دارد. متخصصان تغذیه معتقدند که مصرف بی‌رویه فست فودها باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان نیز می‌شود زیرا این مواد، بیش از نیاز بدن انرژی ایجاد می‌کند و متعاقب آن افزایش وزن و کمبود مواد غذایی و”گرسنگی سلولی” در بدن اتفاق می‌افتد.

همه می‌گوییم و می‌نویسیم که سن ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی پایین آمده و جوانان در سنین پایین تری از نسل گذشته به سکته قلبی دچار می‌شوند.

می‌گوییم و می‌نویسیم که تغذیه نامطلوب و پرخوری و بدخوری یکی از دلایل عمده شیوع بیماری‌های مزمن و غیر واگیر است که با شتاب زیادی در همه جوامع از جمله در ایران نیز در حال گسترش است.

یافته های جدید محققان نشان می دهد جوانانی که به فست فود عادت دارند، با چاقی و مشکلات ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند. نتایج یک مطالعه ۱۵ ساله روی جوانانی که پا به سن گذاشته اند، نشان داد آنهایی که در جوانی فست فودها را به عنوان یکی از وعده های غذایی خود قرار داده بودند، چاق تر از دیگران هستند.

جوانان و نوجوانانی که در یکی از وعده های غذایی روزانه خود فست فود می خورند، نسبت به سایر همسالان خود کالری، نمک و چربی بیشتر و ویتامین و مواد معدنی کمتری دریافت می کنند.

تحقیقات دیگری نشان می دهد، نوجوانانی که لاغرند نسبت به آنهایی که چاق ترند، در یک رستوران فست فود بیشتر غذا می خورند و این نشان می دهد توانایی بدن در مصرف کالری های اضافی به اینکه چقدر اضافه وزن داریم، برمی گردد. همچنین در مناطقی که تعداد رستوران های فست فود کمتر است، بیماری های قلبی و عروقی کاهش می یابد. برعکس در مناطقی که مردم به غذاهای فست فود عادت دارند، علاوه بر ارزش های غذایی این غذاها، شیوع عادت های بد مانند پرخوری، کم تحرکی و سریع غذا خوردن به اثرات مضر فست فودها بر سلامتی انسان می افزاید.

رستوران های فست فود دو شاخص اصلی دارند یکی آن که غذا پس از سفارش خیلی سریع آماده می شد و با حداقل امکانات به مشتری ارائه می شود. این غذاها در رستوران ها در حجم زیاد تولید شده و گرم نگه داشته شده یا پس از سفارش مشتری دوباره گرم می شوند. بسیاری از این رستوران ها به صورت زنجیره ای فعالیت می کنند و محصولات غذایی هر یک از این شعبات در یک واحد کنترل کیفیت می شود.

اشتباهات خانواده ها در فست ‌فودی ها

Fast-Food[8]

۱- هر روز، فست فود!

۲- غذا که بی نوشابه پایین نمی‌رود!

۳- رستوران خوب یعنی رستوران معروف و شلوغ

۴- غرق کردن غذا در سُس

۵- رودربایستی با عالم و آدم

مضرات فست فودها:

۱ – میزان سدیم بالا

بسیاری از فست‌فودها میزان سدیم بالایی دارند. مصرف بیش ازحد نمک منجر به افزایش فشار خون، حفظ آب در بدن و چاقی خواهد شد. مصرف‌کنندگان فست‌فود حتی گاهی به برخی از مشتقات آن مانند سیب‌زمینی سرخ کرده نیز به‌طور جداگانه نمک می‌زنند.

۲ – میزان چربی بالا

در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها به فست‌فودهایی مانند چیزبرگر و چیکن‌ناگت چربی اضافه می‌کنند. شیوه طبخ بسیاری از این نوع غذاها که فروکردن مواد غذایی در روغن‌های اشباع‌شده است میزان چربی آنها را افزایش خواهد داد.

۳ – میزان کالری بالا

هات داگ، مرغ‌سوخاری و ماهی سرخ‌شده سرشار از کالری هستند. یک وعده غذایی فست‌فودی مانند یک ساندویچ چیزبرگر یا سیب‌زمینی‌سرخ کرده می‌تواند میزان کالری مورد نیاز یک فرد در ۲روز را یکجا داشته باشد. حتی غذاهای سالم‌تری مانند سالاد نیز اگر حاوی تکه‌های ژامبون و یا سس باشند میزان کالری بسیار بالایی خواهند داشت.

۴ – نوشیدنی‌های قندی

نوشیدنی‌های رایج در بازار شامل انواع نوشابه و آبمیوه است که اغلب آنها غنی از شکر هستند. مصرف بیش از حد مایعات پرکالری می‌تواند ندانسته ما را به سمت چاقی سوق دهد.

۵ – رژیم غذایی ناسالم

بسیاری از گزینه‌های موجود در منوی‌رستوران‌ها فاقد مواد غذایی ارزشمند هستند. تمرکز اصلی در وعده‌های غذایی روی پروتئین‌هایی است که آغشته به چربی بوده و نگهدارنده گوشت هستند. وعده‌های غذایی به ندرت حاوی میزان مناسبی از غلات، سبزیجات تازه و میوه‌های متنوعی هستند که برای یک رژیم غذایی سالم و متعادل لازم است.

۶ – صرف غذا حین حرکت

خوردن فست‌فود افراد را تشویق به خوردن درحال حرکت می‌کند و روزبه روز افراد بیشتری به این سیستم عادت می‌کنند که سریعا غذا خورده و رستوران را ترک کنند یا اینکه غذایشان را حین انجام کار دیگری بخورند. این مسئله باعث می‌شود تا به‌تدریج لذت غذاخوردن از بین رفته و زمانی که افراد باید برای صرف غذا دور میز با یکدیگر صرف کنند کاهش یابد. سریع خوردن غذا باعث می‌شود کالری‌ها بی‌هدف مصرف شده و تمایل به پرخوری افزایش یابد.

عوارض فست فودها:

۱٫ چاقی:

اولین مشکل ناشی از مصرف غذاهای حاضری است. اکثر این غذاها برای سلامت انسان مضر است، او را چاق می‌‌کند، و شانس ابتلاء به دیابت و حمله قلبی را به شدت افزایش می‌‌دهد.

به گفته متخصصان انجمن گیاه‌خواران آمریکا، مصرف فست‌فود بیش از یک بار در هفته سبب ایجاد چاقی به خصوص چاقی‌های موضعی در نواحی شکم و پهلوها می‌شود.

براساس تحقیقات این انجمن، بیش از ۸۰ درصد مصرف‌کنندگان دایمی فست‌فود، افرادی چاق تلقی می‌شوند به طوری که به شکلی هماهنگ چاق نیستند و بیشترین تجمع چربی در ناحیه شکم، پهلوها، ران‌ها و باسن آنها است. در عین حال، چربی دور کبدشان را فرا گرفته و خیلی دیر احساس سیری می‌کنند.

۲٫ افزایش چربی‌های مضر:

بیشتر غذاهای حاضری سرخ ‌شده هستند و معمولا هم برای سرخ ‌کردن این غذاها از روغن‌های نباتی جامد استفاده می‌‌کنند. درصد اسیدهای چرب اشباع و ایزومرهای ترانس در این روغن‌ها بالاست. این چربی همان چربی مضری است که می‌تواند در دیواره سرخرگ‌ها رسوب کرده و آنها را مسدود ‌‌کند.

روش‌های گوناگونی برای افزایش میزان ماندگاری روغن وجود دارد که روش‌های ناسالمی هستند. اسیدهای چرب ترانس را بدن به سرعت زیر پوست به‌صورت چربی ذخیره می‌کند. این چربی‌ها میزان کلسترول بد خون را افزایش داده و باعث پایین آمدن کلسترول خوب می‌شوند.

۳٫ خوردن نوشابه:

یکی دیگر از مشکلات این غذاهای حاضری است. نوشابه‌های گازدار در کنار تمام این غذاها عرضه و خورده می‌شود. اسید موجود در نوشابه‌های گازدار موجب فرسایش مینای دندان شده و همچنین قند بالای این محصولات، پوسیدگی دندان ‌ها را تسریع می‌کند.

به علاوه نوشابه‌ها فاقد ارزش غذایی بوده و به خاطر میزان قند بالایشان دارای کالری زیادی هستند که موجب چاقی می‌شوند. فراموش نکنید که نوشابه‌های رژیمی هم به دلیل داشتن قند مصنوعی آسپارتام، اشتهاآور هستند.

۴٫ کمبود مواد مغذی:

غذاهایی که در فست فودها طبخ می‌شوند، دارای ارزش غذایی پایینی از نظر ویتامین و املاح مورد نیاز بدن هستند کمبود ارزش‌های غذایی یکی از مشکلاتی است که کودکان و نوجوانان را در سن رشد تهدید می‌کند.

اگر کودک در سنین پایین از نظر مواد مغذی کمبود داشته باشد، حتماً در دوران نوجوانی نیز دچار این مشکل خواهد بود.کودکان و نوجوانانی که زیاد از این غذاها استفاده می‌کنند دچار کمبود کلسیم و ویتامین «د» هستند.

۵٫ نمک فراوان و فشار خون:

بیشتر غذاهای حاضر در منوی این رستوران‌ها از نظر نمک بسیار بالاتر از حد استاندارد و بهداشتی است.

از طرف دیگر به علت این که ذائقه ایرانی‌ها شور بوده احتمال استفاده از مصرف مواد شور هم در کنار فست فودها وجود دارد که می‌تواند باعث بروز فشار خون در مصرف‌کنندگان شود.

۶ . پرخوری:

یکی دیگر از مشکلات این غذاهاست. وعده‌های غذایی فست‌ فود از نظر اندازه معمولا بزرگ‌‌تر از یک وعده غذای خانگی است. در نظر داشته باشید که انرژی موجود در این غذاها بسیار بیشتر از یک وعده غذای خانگی در همان حجم است.

۷٫ از بین رفتن عادت به غذاهای سنتی:

علاوه بر این‌که بخشی از فرهنگ ملت ماست دارای مواد مغذی بسیار خوب و سالمی است.

در سفره ایرانی غذاهای سالم از انواع سبزی، مواد لبنی و تخم‌مرغ تهیه می‌شود که از نظر ارزش تغذیه‌ای نیز بسیار مناسب هستند اما گسترش فست ‌فود، نقش این غذاها را کم می‌کند. این مساله موجب می‌شود عادت‌های خوب تغذیه‌ای ما نابود شود.

۸٫ اختلال در کبد

مصرف بی‌اندازه چربی و روغن باعث می‌شود تا کبد سنگین شده و بی‌وقفه برای تجزیه آنها تلاش کند. مصرف طولانی مدت فست‌فود می‌تواند همان ضرری را که الکل روی کبد می‌گذارد داشته باشد. تنها راه جلوگیری از تمامی عوارض ذکرشده کاهش مصرف فست‌فود و در نهایت متوقف کردن آن به‌منظور بالابردن میزان سلامتی و بهبود کیفیت زندگی است.

۹٫ فست فودها و سوء تغذیه

رییس انجمن گوارش و کبد اطفال در این زمینه می‌گوید مصرف غذاهای پر کالری علاوه بر اینکه منجر به چاقی می‌شوند، در کودکان سوء تغذیه نیز ایجاد می‌کنند.

معمولا تصور می‌شود که کودکان لاغر دچار سوء تغذیه هستند در حالیکه سوء تغذیه در کودکان چاق که غذاهای چرب و پرکالری مصرف می‌کنند نیز وجود دارد.

دکتر “غلامرضا خاتمی” عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه سوء‌تغذیه باعث ضعف سیستم ایمنی کودکان می‌شود افزود خیلی از کودکان به طور مکرر به اسهال، عفونت‌های ریوی، عفونت‌های سیستمیک همچون عفونت‌های خون و سینه پهلو مبتلا می‌شوند که علت اصلی این مشکلات سوء تغذیه است.

این فوق تخصص گوارش کودکان با اشاره به اینکه برخی از میان وعده‌ها مثل چیپس و پفک که به میزان زیاد در کودکان استفاده می‌شود افزود این گونه مواد غذایی نه کالری مناسب دارند و نه پروتئین مورد نیاز را تامین می‌کنند به همین خاطر توصیه می‌شود والدین، کودکان را با غذاهای بهتری آشنا کنند و اگر کودک به ساندویچ علاقه دارد مادر مثلا کتلت بپزد و به شکل ساندویچ به کودک بدهد.

دکتر خاتمی گفت توصیه ما به مادران این است که ضمن تامین تغذیه مناسب برای فرزاندانشان از مصرف فست فودها و غذاهای پرکالری در آنها خودداری کنند.

۱۰٫ نقش فست فودها در ابتلا به دیابت

فست فودها یا غذاهای آماده از آنجا که حاوی مقدار زیادی چربی و مواد افزودنی هستند مقدار زیادی کالری به بدن وارد می‌کنند که منجر به چاقی و زمینه ساز ابتلا به دیابت می‌شوند.

امروزه معیار و انگیزه تمایل افراد به غذا بر اساس نیاز واقعی بدن نیست بلکه معیار انتخاب غذا را خوشمزه بودن آن می‌دانند و از آنجا که فست فود(همبرگر، چیز برگر، پیتزا و …) به علت مواد افزودنی و نمک فراوانی که دارند خوشمزه‌ترند، افراد تمایل بیشتری به مصرف آنها دارند.

در گذشته، افراد زمان بیشتری را صرف غذا پختن می‌کردند و ضمن تحرک و فعالیت غذا را آماه می‌کردند ولی امروزه مردم ضمن اینکه تحرک ندارند، غذاهای آماده شده به صورت غذاهایی چرب، خوشمزه و پرکالری را به راحتی در دسترس دارند.

رییس انجمن دیابت ایران در این زمینه می‌گوید “فست فودها” به علت اینکه حاوی مقدار زیادی نمک هستند منجر به پرفشاری خون که یکی از عوامل خطر (ریسک فاکتورهای) ابتلا به دیابت است می‌شوند.

به گفته وی با توجه به اینکه اغلب غذاها و به خصوص فست فودها خواه ناخواه دارای مقادیر بسیاری نمک و به عبارتی “نمک مخفی” هستند افراد باید از مصرف نمک اضافی خودداری کنند.

تغذیه سنتی ایرانی با توجه به اینکه شامل مصرف مواد غذایی از جمله میوه، سبزی و نان است، از آنجا که حاوی مقدار زیادی فیبر است، بهترین شیوه غذایی برای کنترل بیماری‌ها محسوب می‌شود.

۱۱٫ مصرف زیاد غذاهای آماده و ابتلا به پوکی استخوان

به گفته یک پزشک متخصص داخلی مصرف فراوان غذاهای آماده یا “فست فود” با تامین نکردن مواد مورد نیاز بدن، سن ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می‌دهد.

دکتر “کیوان الچیان” عضو جامعه پزشکان متخصصین داخلی گفت پوکی استخوان بیماری است که معمولا در دهه‌های چهارم و پنجم زندگی بروز می‌کند ولی مصرف بی‌رویه غذاهای آماده و مواد غذایی فاقد ویتامین مورد نیاز بدن باعث شده این بیماری در دهه دوم و سوم زندگی هم مشاهده شود.

وی با اشاره به تغییر در نوع تغذیه و ذائقه مردم گفت در نتیجه این تغییر ذائقه از طرفداران غذاهایی همچون انواع خورش سبزیجات، کرفس، بامیه یا قارچ کم شده و به مصرف‌کنندگان انواع فست فودها افزوده شده است.

دکتر الچیان اضافه‌کرد که مواد نگهدارنده یی که درانواع سوسیس و کالباس و سایر فست فودها به کار برده می‌شود همراه بانمک و فلفل و چربی به کار رفته در آنها می‌تواند مشکلات جدی برای دستگاه گوارش ایجاد کند.

مصرف فست فودها، فرد را مستعد افزایش فشار خون می‌کند

سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت هشدار داد: میزان نمک اضافه شده در غذاهای تهیه شده در رستوران‌ها خارج از حد کنترل است و مصرف کننده را مستعد افزایش فشار خون می‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر زهرا عبداللهی، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: غذاهای سرخ شده مانند سیب زمینی سرخ کرده، همبرگر و مرغ سوخاری دارای مقدار زیادی روغن هستند و صرف مکرر آنها سبب افزایش دریافت کالری و مستعد شدن برای اضافه وزن و چاقی می‌شود.

دکتر عبداللهی تأکید کرد: به منظور جلوگیری از اضافه وزن، روی سالاد یا داخل ساندویچ‌ها و پیتزا از سس استفاده نکنید و غذا را با فرصت کامل جویده و از سریع خوردن پرهیز کنید.

وی ادامه داد: ‌ همراه فست‌فودها عمدتا نوشابه‌های گازدار مصرف می‌شود و این نوشیدنی‌ها علاوه بر ایجاد سیری کاذب و اختلال در هضم غذا، حاوی قند فراوان هستند.

وی خاطرنشان کرد: مصرف آب، دوغ کم نمک و بدون گاز و نوشیدنی‌های کم شیرین و کم کالری، سالم‌ترین نوشیدنی‌ها هستند.

این متخصص تغذیه به افراد توصیه کرد: غذای خانگی را جایگزین فست فودها کرده و مقدار گوشت کمتر و سبزیجات بیشتری در تهیه غذا به کار ببرند. همچنین به جای قرص‌های فشرده سوپ یا پودر پیاز یا سیر آماده که دارای مقدار زیادی نمک هستند از سوپ‌های تازه و کم نمک خانگی و در غذاهای خود از سیر تازه استفاده کنند.

دکتر عبداللهی ادامه داد: تهیه غذای خانگی امکان کنترل روغن مصرفی و چربی غذا را به افراد می‌دهد چرا که در غذای خانگی میزان و حجم غذای مصرفی قابل کنترل و تنظیم است.

کم‌تحرکی و مصرف فست‌فودها عامل بروز بیماری کبدچرب در جوانان

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی، مصرف فست‌فودها و عدم تحرک را عامل بروز بیماری کبد چرب خصوصا در میان قشر جوان دانست.

ایرج خسرونیا رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی در گفت‌وگو با برنا اظهار داشت: مصرف فست‌فودها، غذاهای چرب و آماده، رژیم‌های غذایی غلط و خوردن دارو‌های خودسرانه سبب بروز بیماری کبد چرب، خصوصا در میان قشر جوان می‌شود.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ادامه داد: افرادی که مبتلا به دیابت، چربی خون بالا، بی‌تحرکی و چاق هستند، بیشتر درگیر کبد چرب می‌شوند.

خسرونیا با اشاره به این مطلب که متاسفانه بیماری کبد چرب در کشور شایع است، افزود: ۱۰ الی ۲۰ درصد جمعیت کشور دچار بیماری کبد چرب هستند، به‌طوری که از سنین جوانی این عارضه خودنمایی می‎کند.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی تصریح کرد: مصرف بالای میوه، سبزی و غلات سبوس‌دار برای جلوگیری از بروز بیماری کبد چرب بسیار مفید است، همچنین داشتن رژیم غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی به حفظ وزن کمک می‌کند.

فست فودها، خوش مزه‌های بی‌رحم سرطان‌زا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، یوسف نقیایی به مناسبت هفته بسیج ملی تغذیه صحیح ضمن اشاره به مصرف بی‌رویه غذاهای آماده و فست فود‌ها و تاثیر آن بر روند چاقی و اضافه وزن، اظهارداشت: “فست‌ فود (Fast Food)” یا غذای حاضری انواع ساندویچ، همبرگر، چیزبرگر و دیگر انواع برگرها، ماهی و میگوی سوخاری، هات‌داگ، فیله‌ی ‌استیک گوشت یا مرغ، سیب‌زمینی سرخ‌ کرده، مرغ سوخاری، ناگت مرغ، تاکو (نوعی غذای مکزیکی)، انواع پیتزا و انواع سالاد در فهرست‌ غذای رستوران‌های فست‌ فود به چشم می ‌خورد را شامل می‌شود.

این کارشناس تغذیه افزود: جوانان و نوجوانانی که در یکی از وعده‌های غذایی روزانه خود فست‌فود می‌خورند، نسبت به سایر همسالان خود کالری، نمک و چربی بیشتر و ویتامین و مواد معدنی کمتری دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: نتایج یک مطالعه ۱۵ ساله روی جوانانی که پا به سن گذاشته‌اند، نشان داد آن‌هایی که در جوانی فست‌فودها را به عنوان یکی از وعده‌های غذایی خود قرار داده بودند، چاق‌تر از دیگران هستند.

وی ضمن اشاره به معایب و عوارض مصرف طولانی‌مدت فست‌فودها خاطرنشان ساخت: بیشتر غذاهای حاضر در منوی این رستوران‌ها از نظر محتوای کالری، چربی، قند و نمک بسیار بالاتر از حد استاندارد و بهداشتی است به عبارت دیگر، اکثر این غذاها برای سلامت انسان مضر است، و شانس ابتلاء به چاقی، دیابت و حمله قلبی را به شدت افزایش می‌دهد.

نقیایی ادامه داد: بیشتر غذاهایی که در این رستوران‌ها عرضه می ‌شود، به شکل سرخ ‌شده است و بدتر از آن، اینکه برای سرخ ‌کردن این غذاها از روغن‌های نباتی جامد استفاده می‌کنند. اسیدهای چرب اشباع و ایزومرهای ترانس در این روغن‌ها بالاست که به آن چربی قاتل گفته می‌شود چرا که در دیواره سرخرگ‌ها رسوب کرده و آنها را مسدود می‌کند که خود عاملی برای بیماری‌های قلب و عروق ، سکته‌های قلبی و مغزی است.

وی با بیان این مطلب که وعده‌های غذایی فست‌ فود از نظر اندازه می ‌تواند بسیار بزرگ‌تر از یک وعده‌ی غذای خانگی باشد، افزود: به علاوه، انرژی موجود در این فست فودها بسیار بیشتر از یک وعده غذای خانگی در همان حجم است و نوع تبلیغات و بازاریابی آنها فریبنده است و کودکان را دچار عادات غذایی ناسالم می‌کند.

نقیایی متذکر شد: استفاده‌ی زیاد از طعم‌ دهنده‌ها، روغن‌های اشباع، مواد قندی و نمک، طعم خوشمزه‌ای به این نوع غذاها می‌دهد و ذائقه‌ی بچه‌ها و حتی بزرگسالان را گمراه می‌کند و آنها را به سمت مصرف هر چه بیشتر سوق می ‌دهد.

وی همچنین افزود: مصرف گسترده‌ی فست ‌فود سبب می‌شود، میزها و سفره‌های غذا در خانواده‌ها به فراموشی سپرده شود و فرصت دور هم جمع‌‌ شدن از خانواده‌ها گرفته ‌شود.

این کارشناس اضافه کرد: در بسیاری از رستوران‌های فست فود با توجه به ازدحام مشتری و تعدد سفارش‌ها، نظافت به شکل تمام و کمال رعایت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در فست فود‌‌ها از سبزیجات به شکل صحیح استفاده نمی‌شود، عنوان داشت: چنانچه سبزیجات (مانند سیب‌زمینی) سرخ شود نه تنها ارزش غذایی آن کاهش می‌یابد بلکه میزان دریافت کالری نیز افزایش می‌یابد . درموارد استفاده از سبزیجات خام کنار فست فودها اگر رعایت اصول سالم سازی انجام نشود خود عامل انتقال بیماری‌ها ی میکروبی و انگلی خواهد بود.

یک زمانی سیب‌زمینی سرخ کرده غذای اعیانی دانشجویان خوابگاهی بود، امکان نداشت دانشجوی خوابگاهی پیدا بشود که حداقل بیش از نصفی از دوران تحصیلی‌اش را با این غذا سر نکرده باشد.

البته حالا و با افزایش قیمت انواع و اقسام مواد غذایی -چه آنها که میوه هستند و چه آنها که نیستند! – سیب‌زمینی سرخ کرده غذای اعیانی همه اقشار محسوب می‌شود.

در راستای تسلی خاطر مصرف‌کنندگان محترم بد نیست بدانید که سیب‌زمینی سرخ‌کرده اصولاً چیز مفیدی نیست. حتی برخی محققان معتقدند که چیپس باعث سرطان می‌شود!

می‌خواهید داستان را از اول بشنوید؟

سرطانی بودن سیب‌زمینی سرخ کرده را به ماده‌ای به نام آکریل آمید، نسبت می‌دهند.

آکریل آمید ماده‌ای شیمیایی است که برای ساخت پلی‌آکریل آمید در صنایع مختلف نظیر صنعت روغن، بسته‌بندی موادغذایی، آلاینده‌ها، برخی از پلاستیک‌ها، همچنین تصفیه فاضلاب‌ها و آب‌های آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چند سال قبل، محققان سوئدی ادعا کردند آکریل آمید در بیسکوئیت، قهوه و سیب‌زمینی سرخ کرده هم وجود دارد؛ همان‌طور که در دود سیگار وجود دارد.

البته هنوز نحوه تشکیل آکریل آمید در موادغذایی به طور کامل درک نشده اما مطالعات، برخی از راه‌های ایجاد این ماده را ثابت کرده است نظیر:

۱ – طبخ غذاهای سرشار از کربوهیدرات در دمای بالا

۲ – طبخ غذاهای حاوی اسید آمینه آسپاراژین و گلوکز در دمای بالا

۳ – آماده‌سازی غذا در دمای بالا و با شیوه‌های سرخ کردن، کباب کردن یا پختن.

عوارض آکریل آمید

ادعا شده بود که آکریل آمید موجود در چیپس‌های سیب زمینی عارضه سرطان سینه را در میان زنان به دنبال دارد اما این شایعه طبق آخرین مطالعات محققان در مارس ۲۰۰۵ رد شد.

با این وجود، ثابت شده است که این ماده در مقادیر بالا موجب سرطان در حیوانات آزمایشگاهی می‌شود. به هرحال اختلاف بر سر این است که آیا این ماده در مواد غذایی به اندازه‌ای ایجاد می‌شود که خطرناک باشد، یا نه. هنوز این هم مشخص نیست که دقیقاً چه میزان آکریل آمید می‌تواند خطر سرطان را به دنبال داشته باشد.

همچنین مطالعات نشان داده‌اند تماس با میزان بالای آکریل آمید منجر به آسیب‌دیدگی غدد جنسی مردان شده و تماس با این ماده از طریق استنشاق، جذب پوستی و یا تماس چشمی تحریک غشاهای مخاطی و بینی را به دنبال دارد و علاوه بر این تعریق، بی‌اختیاری ادراری، دردهای عضلانی، اختلالات تکلم و بی‌حسی نیز ایجاد می‌کند.

آکریل آمید در آب

ماجرا فقط به سیب‌زمینی مربوط نمی‌شود. علی‌رغم این که استفاده خوراکی از آکریل آمید عوارض مختلفی را بر جای می‌گذارد، کماکان این ماده جهت تصفیه آب در بسیاری از کشورها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مطالعات نشان داده‌اند آکریل آمید طی فرآیند پلیمریزاسیون تبدیل به پلی‌آکریل آمید می‌شود و این ماده اخیر با مواد جامد آب ترکیب شده و در نتیجه باعث برداشت و فیلتره شدن آسان‌تر مواد جامد آب می‌شود.

اما چرا تنها از این ماده برای فیلترینگ آب استفاده می‌شود؟ چون تنها پلیمر شناخته شده‌ای است که ذرات جامد آب را به اندازه کافی جدا می‌کند. فراموش نکنید که پلی آکریل آمید که محصول پلیمریزاسیون آکریل آمید است سمی نیست، بلکه ذرات ناچیزی از آکریل آمید که دست نخورده باقی مانده و به پلی آکریل آمید تبدیل نمی‌شود خطرات بالقوه‌ای را به همراه دارند.

راه‌های پیشگیری

علیرغم همه حرف و حدیث‌هایی که وجود دارد، شاید بهتر باشد که از غذاهای مشکوک به آلودگی با آکریل آمید پرهیز کرد. طیفی از راه‌های کاهش تشکیل پلی آکریل آمید در غذا پیشنهاد می‌شود:

۱ – نحوه نگهداری

اگر سیب‌زمینی در دمایی پایین‌تر از ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود به سرعت میزان قند فروکتوز در آن افزایش یافته و هنگام پختن یا سرخ کردن سیب‌زمینی مورد نظر آکریل آمید با میزان بالایی در آن تشکیل می‌شود.

۲ -مواد خام

انواع جدیدی از سیب‌زمینی‌ها در حال پرورش هستند که آکریل آمید ناچیزی داشته و یا اصلاً ندارند. منتظر آمدن آنها به بازار باشید.

۳ – شیوه‌های تولید

به حداقل رساندن دما هنگام سرخ کردن غذا و یا استفاده از دیگر راه‌های طبخ غذا چون جوشاندن غذا در کاهش تشکیل آکریل آمید تأثیر بسزایی دارند. در این راستا مشخص شده مواد سیلیکونی که جهت کف نکردن چربی‌ها به هنگام سرخ کردن استفاده می‌شود حجم آکریل آمید تولیدی را دو برابر می‌کند.

به هرحال، سازمان غذا و داروی ایالات متحده توصیه می‌کند تا مشخص شدن نتایج قطعی اثرات منفی آکریل آمید، مصرف‌کنندگان رژیم غذایی متعادلی را در پیش گیرند و از غذاهایی با چربی‌های اشباع و چربی‌هایی با ایزومرترانس پایین، حبوبات با فیبر بالا و سبزیجات استفاده کنند.

مطالعات مشخص کرده است ان استیل سیستئین و لیپولئیک اسید علیه اثرات سمی آکریل آمید نقش محافظت کننده‌ای دارند. در یک مطالعه نشان داده شده که استفاده از آکریل آمید در موش‌های آزمایشگاهی برای یک دوره ۷ روزه موجب رشد تومور می‌شود در حالی که درمان با ان استیل ال سیستئین از پیش روی تومور جلوگیری می‌کند.

پس، علیرغم این که تحقیقات مختلف بر روی انواع اثرات منفی آکریل آمید تولیدی در غذاهای مختلف اختلاف نظر دارند، اما در یک مسئله شکی نیست:مضر بودن این ماده برای بدن.

وجود سوسیس و کالباس در پیتزاها با دارا بودن ترکیبات نیتریت و نیترات و به دلیل واکنش و ترکیب احتمالی نیتریت با آمین‌ها، سرطان‌زاست.

دبیر عملی اولین کنگره تازه های سرطان کولورکتال گفت: فست فودها یا غذاهای آماده یکی از عوامل مهم تغذیه ای هستند که با مصرف زیاد آنها احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ) افزایش می یابد.
دکتر “محمد صادق فاضلی” روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علمی ایرنا با بیان این مطلب افزود: سرطان کولورکتال شایع ترین سرطان دستگاه گوارش است که در ایران از شیوع نسبتا بالایی برخوردار است.
وی گفت: با صنعتی شدن جوامع، شیوه زندگی نیز تغییر یافته که همین تغییر بر تغذیه افراد تاثیر گذاشته است، به این صورت که با فست فودها (نظیر همبرگر یا پیتزا) حجم زیادی کالری به بدن وارد می شود و چاقی را تشدید می کند.

افسردگی در کمین مصرف‌کنندگان غذاهای آماده

دنیای تغذیه: فسردگی بیماری ناتوان‌کننده و شایع در سراسر دنیا است و شامل کاهش قدرت تفکر، کاهش اعتماد به‌نفس و علاقه به فعالیت‌های طبیعی زندگی است. افزایش شیوع افسردگی در کودکان و بزرگسالان در سال‌های اخیر زنگ‌خطری برای جوامع است.

حدود ۱۲۱ میلیون نفر در سراسر دنیا دچار این اختلال هستند. داروهای ضد‌افسردگی نیز غالبا تاثیر چندانی نداشته و تنها علائم بیماری را می‌‌پوشانند و با وجود استفاده گسترده از این داروها، هنوز شیوع این بیماری در حال افزایش است.

فست‌فودها و خطر افسردگی

محققان دریافتند که خوردن فست‌فودها خطر افسردگی را بیش از ۵۰ درصد افزایش می‌دهد. غذایی که ما می‌‌خوریم، مواد لازم برای متابولیسم، ساخت و ترمیم بافت‌ها و سلول‌ها، بویژه در مغز را تامین می‌‌کند. بخش خاکستری مغز عمدتا از اسیدهای چرب امگا- ۳ ، DHA و EPA تشکیل می‌‌شود و این اسیدهای چرب فراوان‌ترین اسیدهای چرب با چند باند دوگانه در بافت‌های عصبی هستند.

وقتی رژیم غذایی ما مناسب نباشد و مواد ساختمانی لازم را بویژه در دوران رشد برای بدن تامین نکنیم، بدن مجبور است از مواد در دسترس خود استفاده کند، برای مثال اگر رژیم ما حاوی مقدار زیادی چربی‌های مضر (که عمدتا در فست‌فودها و غذاهای فرآوری شده هستند) و در عوض چربی‌های مفید کمتری باشد، بدن از همان چربی‌های مضر استفاده می‌‌کند.

براساس گزارش محققان، شیوع افسردگی در افرادی‌ که بیشتر از غذاهای صنعتی و فرآوری شده مانند کیک‌ها، دونات‌ها و فست‌فودها مانند همبرگر،‌هات‌داگ و پیتزا استفاده می‌‌کنند، ۵۱ درصد بیشتر است. گزارش شده که ابتلا به افسردگی با مقدار مصرف این نوع غذاها ارتباط دارد و هرچه میزان مصرف غذاهای آماده بیشتر باشد، خطر افسردگی نیز بیشتر خواهد شد.

ویژگی افرادی ‌که بیشتر از غذاهای آماده استفاده می‌‌کنند

عمدتا افرادی‌ که بیشتر از غذاهای آماده استفاده می‌‌کنند، ویژگی‌های خاصی دارند. معمولا مصرف این نوع غذاها در افراد مجرد، بی‌تحرک و با عادات غذایی نادرست بیشتر است. به علاوه این افراد از مواد غذایی مفید مانند میوه، سبزی، مغزها، ماهی و روغن زیتون نیز به میزان کمتری استفاده می‌‌کنند و غالبا سیگار می‌‌کشند و اضافه وزن داشته یا چاق هستند. چاقی خود می‌‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکل افسردگی باشد.

بنابر مطالعات انجام شده رابطه متقابلی بین چاقی و افسردگی وجود دارد. شیوع افسردگی در افراد چاق حدود ۳ برابر افراد دیگر است. افراد چاق به علت تصویر ذهنی بدی که از شکل ظاهری بدن خود دارند، اعتماد به‌نفس کمتری داشته و مهارت کافی در رویارویی با وقایع اجتماعی را نخواهند داشت.

از سوی دیگر، این افراد با بینش منفی اطرافیان و جامعه مواجه هستند. این عوامل باعث انزوا و کناره‌گیری افراد چاق از مناسبات اجتماعی و در نتیجه اختلالاتی نظیر افسردگی می‌‌شود.

مشکلِ غذاهای آماده

غذاهای تجاری آماده یا غذاهای سرخ شده عمدتا حاوی چربی‌های جامد و اسیدچرب ترانس هستند که برای بدن مضرند. این چربی‌ها نه تنها خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند، بلکه با عملکرد طبیعی انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز تداخل یافته و فعالیت الکتریکی طبیعی مغز را که برای پیام‌رسانی لازم است، دچار اشکال می‌‌کنند.

کلام آخر

امروزه مدارکی وجود دارد که تغذیه مناسب می‌‌تواند به کاهش این مشکل کمک کند. غذاهای طبیعی که حاوی ویتامین‌های گروه B، اسیدهای چرب امگا-۳ و روغن زیتون هستند، می‌‌توانند خطر افسردگی را کاهش دهند. تغییر شیوه زندگی و داشتن تحرک بدنی و ورزش منظم روزانه علاوه بر آنکه در تغییر خلق بیماران افسرده و بهبود علائم روانی آنها اثرات مفید غیرقابل انکاری دارد، در ارتقای سلامت و کنترل وزن آنها نیز موثر است.

فست‌فودها و بی‌تحرکی؛ قاتلان مرموز و پنهان کارمندان

کارمندان اغلب وقت خود را در اداره می گذرانند و معمولا غذاهای آماده، چرب و مملو از نمک مصرف می‌کنند، بنابراین در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها هستند.

به گزارش برنا تغذیه ارتباط مستقیمی با کارایی قشر کارمند که اتفاقا درصد زیادی از جمعیت شاغلان کشور را هم تشکیل می‌دهند دارد. همه کارشناسان و مشاوران تغذیه بر این باور هستند که تغذیه صحیح در بهبود کارکرد کارمندان، سلامت جسمی آنها و در نتیجه سلامت روحی‌شان نقش پررنگی دارد.

البته اگر هر کدام از کارمندان به جدول غذایی خود رجوع کنند، با انبوهی از انواع غذاهای چرب و مضری که در طول روز کاری خود مصرف می‌کنند مواجه می‌شوند.مصرف انوع پیتزا، ساندویچ، غذاهای طبخ شده در رستوران‌ها و تنقلات، بعضی از عادت‌های غذایی غلط رواج یافته در بین کارمندان است.

اما بیشتر کارمندان اطلاع ندارند که در واقع با مصرف بی رویه و دایمی این دسته از غذاها باعث ابتلای خود به انوع بیماری‌های جسمی و روحی هستند. چاقی، اختلالات استخوانی، انواع آرتروزها، انواع اختلالات عصبی، روحی روانی و چاقی‌های موضعی تنها گوشه‌ای از بیماری‌هایی هستند که میزان ابتلا به آنها در کارمندان بیشتر از هر قشر و دسته دیگری است.

اما لازم نیست با خواندن این مطلب تنها استرس و افسردگی بگیرید که تا چند سال دیگر یا شاید چند ماه دیگر یکی از این بیماری‌ها انتظارتان را می‌کشند و تنها باید سعی در تغییر عادت‌های غذایی خود داشته باشید.

به همین بهانه با مصطفی نمکیان، کارشناس ارشد تغذیه گفت‌و‌گو کردیم که در ادامه توصیه‌های این مشاور تغذیه را می‌خوانید.

زندگی صنعتی،تغذیه سنتی

بزرگ‌ترین مشکل در این حوزه این است که صنعتی شده‌ایم اما تغذیه‌مان از رشد جامانده است؛یعنی زندگی‌مان صنعتی شده در حالی که تغذیه‌مان هنوز سنتی است. شکل زندگی کارمندی باعث شده است که غذاهای آماده و انواع فست فودها به تعدد در وعده‌های غذایی جای بگیرند و این باعث افزایش درصد دریافت چربی و انرژی و به طبع آن چاقی، فشار خون، بیماری‌های قلبی عروقی در آنها می‌شود.

زندگی در محل کار؛آفت زندگی شهری

اصولا کارمندان بخش زیادی از زندگی خود را در محیط کار می‌گذارنند و این مساله باعث می‌شود از مصرف سبزی‌جات و میوه تازه دور بمانند.غذاهایی که استفاده می‌کنند اغلب حاضری و تهیه شده از بیرون و رستوران‌ها است؛ این غذاها معمولا چرب هستند و نمک زیادی دارند. در کنار آن از نوشیدنی‌های پرکالری مثل نوشابه‌های قندی که میزان دریافت قند بدن را افزایش می‌دهند،استفاده می‌کنند.

در نتیجه این فرایند میزان دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی به حداقل خود می‌رسند.در نهایت این عادت‌های غذایی به همراه کم‌تحرکی و زندگی پشت‌میز نشینی زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی عروقی و مسایل مختلف دیگر می‌شود.

غذا داروی ماست

توصیه می‌کنم کارمندان به روز زندگی کنند، یعنی تغذیه‌شان از اولویت‌های زندگی‌شان باشد. غذا داروی ما است و دارو غذای ما. کارمندان تمام انرژی خود را برای دریافت سرمایه صرف می‌کنند، در حالی که در آینده نه چندان دور باید همین میزان سرمایه را صرف درمان و بازگرداندن سلامتی‌شان صرف کنند. بنابراین در این زمینه پیشگیری توصیه می‌شود.

میان وعده میوه را فراموش نکنید

برای این مهم حتما از میان‌وعده‌های میوه استفاده کنند و این برای کارمندان قابل انجام است چون در جای مشخص و ثابتی مشغول به کار هستند.

مصرف میان‌وعده میوه را در ساعت ۱۰ صبح به صورت عادتی نهادینه شده برای خود تبدیل کنند. حتما سبزی‌جات تازه و سالاد را در وعده ناهار خود بگنجانند. سعی کنند از غذاهای سالم و مقوی مثل نان و پنیر و سبزی، نان و پنیر و خیار و گوجه و نان و پنیر و مغز گردو استفاده کنند. کارمندان حتی می‌توانند از این نوع از غذاها هفته‌ای یکبار در وعده ناهار استفاده کنند.

کره و خامه برای صبحانه،سم است

در مورد وعده صبحانه نیز باید گفت معمولا کارمندان در وعده صبحانه خود از کره و خامه استفاده می‌کنند، در حالی که درست نیست و باید مصرف آب‌میوه‌های تازه و شیر را در آن بگنجانند.

مصرف روزانه سه تا چهار لیوان شیر یا ماست کم چرب توصیه می‌شود. لبنیات کم چرب را در رژیم غذایی خود بگنجانند و ترجیحا از مصرف پنیرهای خامه‌ای اجتناب کنند و در هفته پنج عدد تخم‌مرغ مصرف کنند.

بهترین زمان برای خوردن صبحانه ساعت ۷یا ۸ صبح است. از نان‌های سبوس‌دار مثل نان جو و سنگک استفاده شود. غذاهای ایرانی مثل عدسی، لوبیا و شیربرنج می‌توانند صبحانه خوب و مفصلی باشند.

سوءهاضمه در کمین

وقفه‌ای که در بین وعده‌های ناهار و صبحانه کارمندان پیش می آید بزرگ‌ترین مساله است که باعث می‌شود کارمندان درگیر مشکلات تغذیه‌ای یا سوءهاضمه شوند و در صورتی که اگر در ساعت ۱۰ صبح میان‌وعده‌ای مصرف کنند این مشکل برطرف می‌شود. شیر کم‌چرب نیز می‌تواند به عنوان میان‌وعده مصرف شود. جایگزین کردن خرما و کشمش به جای قند در اداره‌ها که ابتدا تصویب شد و بعد به فراموش سپرده شده اقدام به جایی بود.

فست فودها شما را کم طاقت و عجول می‌کنند

پژوهشگران تاکید کردند: فست فودها نه تنها برای سلامت جسمی مضر هستند بلکه می‌توانند موجب کم طاقتی و رفتارهای عجولانه و بی صبرانه در افراد شوند.

‌ایده‌ای که در ابتدا موج

درباره طرز تهیه پیتزا گوشت

پیتزا گوشت

 پیتزا گوشت

پیتزا در دو نوع مختلف ایتالیایی و معمولی تهیه می شود. پیتزاهای معمولی مانند پیتزا مخصوص و پیتزا مخلوط در ایران رایج تر هستند ولی در بیشتر نقاط دنیا از پیتزاهای ایتالیایی بیشتر استفاده می کنند. در ادامه این مطلب طرز تهیه پیتزا گوشت را به صورت مرحله به مرحله در اختیار شما همراهان عزیز و گرامی قرار می دهیم.

پیتزا یکی از انواع فست فود های خوش خوراک و خوش طعم است که می توانید آن را با سس گوجه فرنگی و پنیر پیتزا و مواد دلخواه نظیر ژامبون و سوسیس و کالباس و گوشت چرخ کرده و انواع سبزیجات و … تهیه کنید. مراحل دستور پخت پیتزا گوشت را در این بخش ملاحظه خواهید کرد.
مواد لازم برای تهیه پیتزا

خمیر پیتزا : ۱ بسته ( می توانید خمیر پیتزا را هم با کمک دستور طرز تهیه زیر در منزل تهیه کنید).
گوشت چرخ کرده : ۱۵۰ گرم
روغن زیتون : ۲قاشق غذا خوری
قارچ خرد شده : ۱۲۵ گرم
پیاز خرد شده : ۱ عدد
پنیر پیتزا : ۲۰۰ گرم
فلفل سبز خرد شده : ۱۲۵ گرم
آویشن : به میزان لازم
مواد لازم برای تهیه خمیر پیتزا

آرد : ۲ پیمانه
شکر : ۱ قاشق چای خوری
مایه خمیر : ۱ قاشق چای خوری
نمک : ۱ قاشق چای خوری
آب : ۱ لیوان
روغن مایع : ۳ قاشق غذا خوری
طرز تهیه خمیر پیتزا

مایه خمیر را به همراه نمک و شکر در درون آب داغ بریزید و به خوبی با آب مخلوط کنید ۵ دقیقه به آن استراحت دهید و بعد از مدت زمان ذکر شده روغن را به مخلوط خمیر مایه و شکر اضافه نمایید.
حتما بخوانید: طرز تهیه پیتزا لقمه ای خانگی خوشمزه و پرطرفدار

اضافه کردن زوغن مایه به خمیر مایه

دو پیمانه آرد را به مخلوط مایه خمیر اضافه کنید و همه مواد را به خوبی باهم ترکیب کنید و سپس خمیر را به مدت ۶۰ دقیقه در جایی گرم قرار دهید.

اضافه کردن آرد به خمیر پیتزا خمیر پیتزا
طرز تهیه پیتزا گوشت خوشمزه خانگی

برای تهیه پیتزا گوشت ابتدا پیاز را در درون تابه سرخ کنید.

بعد از این که پیاز ها طلایی رنگ شدند گوشت چرخ کرده را به پیاز ها اضافه نمایید و بعد از این که گوشت و پیازها خرد شدند نمک و فلفل را به مخلوط پیاز و گوشت چرخ کرده اضافه کنید و سپس مایه پیتزا را در جایی قرار دهید تا خنک شود.

اضافه کردن گوشت چرخ کرده به پیاز اضافه کردن ادویه به گوشت چرخ کرده
سپس خمیر پیتزا را بر روی قالب پهن کنید و فر را بر روی دمای ۲۰۰ درجه قرار دهید تا داغ شود و سپس سس کچاپ را بر روی خمیر پیتزا بمالید.

 

۱/۲ پنیر پیتزا را هم بر روی خمیر پیتزا بریزید مایه گوشتی و فلفل سبز های خرد شده و قارچ های خرد شده را بر روی خمیر پخش کنید و باقی مانده پنیر پیتزا را با آویشن مخلوط کنید و بر روی مواد پیتزا بریزید.

ریختن مایه گوشتی بر روی خمیر پیتزا پیتزا گوشت خوشمزه

و قالب فر را به مدت ۱۵ دقیقه در طبقه میانی فر قرار دهید تا ترد و پخته شود.

با کمک این دستور غذایی می توانید پیتزا گوشت خوشمزه ای را در منزل تهیه نمایید امیدواریم از طرز تهیه پیتزا گوشت در منزل نهایت لذت را ببرید و لحظات خوب و خوشی را در کنار اعضای خانواده خود سپری کنید. برای آموزش مشاهده پخت پیتزا های متنوع می توانید در صورت تمایل به بخش انواع پیتزا مراجعه نمایید.

بهترین فست فود

چیز برگر

این ها بهترین نوع فست فود برای مصرف هستند:

خوردن فست فود در زندگی های مدرن امروزی به یک عادت تبدیل شده است و در واقع فست فود ها به یکی از انواع غذاهای روزانه تبدیل شده اند، این در حالی است که همه ما در مورد ضررهای مصرف فست فود ها و همچنین نداشتن ارزش غذایی قابل قبول در این غذاها اطلاع کافی داریم. فست فود ها وارد رژیم غذایی امروزه ما شده اند و گاهی پیش می آید که بر خلاف میل خود مجبوریم از این غذا ها استفاده کنیم.

منوی فست فود ، جذاب و رنگارنگ است و طیف وسیعی از خوراکی ها را دربرمی گیرد. این منو آنقدر متنوع است که گاهی در انتخاب غذای مناسب سردرگم می شویم. متخصصان تغذیه در مورد این منوها چه نظری دارند؟ اگر شما یک متخصص تغذیه بودید چه فست فودی را انتخاب می کردید؟ این موارد را با دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در میان گذاشته ایم و به اتفاق وی، فست فودها را زیر ذره بین برده ایم. فراموش نکنید که توصیه های دکتر کیمیاگر، برای افراد کاملا سالم است و افرادی که از بیماری های خاص رنج می برند، باید رژیم غذایی خاص خود را داشته باشند.

۱ -ساندویچ های برگر

به طور کلی همبرگرها به مراتب از سوسیس ها و کالباس ها بهتر هستند زیرا مواد نگهدارنده ندارند ولی باید سعی کنیم برگرهایی انتخاب کنیم که از نوع مرغوب باشند.

مضرات انواع فست فود
نکاتی در مورد استفاده از پیتزای مخصوص

۲ -پیتزای مخصوص

پیتزای مخصوص، پیتزایی است که همه چیز در آن به چشم می خورد. بنابراین حجم و کالری بالایی دارد که باعث چاقی می شود. از سوی دیگر ماده اصلی این پیتزاها، سوسیس و کالباس است که مورد تایید متخصصان تغذیه نیست. فلفل سبز، گوشت قرمز و سبزیجاتی که در این پیتزاها به کار می رود از موارد خوب این دسته از پیتزاهاست. یک پیتزای مخلوط تقریبا ۱۲۰۰ کالری انرژی دارد. بنابراین باید در مصرف آن محتاط بود تا به چربی دور شکم مان اضافه نشود.

۳ -دوبل برگر

میزان استاندارد مصرف روزانه گوشت بین ۸۰ تا ۱۰۰ گرم است ولی دوبل برگر تقریبا ۱۸۰ گرم گوشت دارد. این گوشت اضافی در بدن تجمع پیدا می کند و باعث چاقی و دیگر مشکل ها می شود. اگر کسی گرسنه است بهتر است نان بیشتری بخورد و از مصرف بیشتر گوشت پرهیز کند.

۴ -پیتزای پپرونی

ماده اصلی پیتزای پپرونی، سوسیس است که به دلیل داشتن چربی، نمک و مواد نگهدارنده، مصرف آن به هیچ وجه به صلاح نیست.

۵ -پیتزای مرغ و قارچ – پیتزای قارچ و گوشت

با یک درجه تخفیف نسبت به پیتزای سبزی ها، بهترین نوع پیتزا به شمار می آید. فقط افرادی که نسبت به مصرف گوشت قرمز محدودیت یا حساسیت دارند باید در مصرف این نوع پیتزا محتاط باشند. اما به طور کلی چون مصرف گوشت بخشی از یک رژیم غذایی سالم است، فرد می تواند گوشت مورد نیاز روزانه خود را از این طریق به دست بیاورد.

۶ – قارچ برگر

قارچ یک نوع شکم پرکن است و برای افرادی که گرسنه هستند، یک انتخاب مناسب است. بعضی ها به اشتباه قارچ را جایگزین گوشت می دانند، این در حالی است که قارچ به هیچ عنوان جای گوشت را نمی گیرد و این شعار را بیشتر تولیدکنندگان قارچ رواج می دهند.

۷-پیتزای سبزی ها

بی نظیرترین نوع پیتزا است و برای کسانی که به دنبال یک فست فود نسبتا سالم هستند، بهترین انتخاب به شمار می آید.

۸ – پیتزای چیپس و پنیر

بدترین نوع پیتزا است. زیرا چیپس از وحشتناک ترین خوراکی هایی است که بشر اختراع کرده است. به دلیل ترکیب های مضری که در اثر سرخ کردن سیب زمینی ایجاد می شود و چربی و ترانس بالایی که دارد خوردن حتی یک حلقه سیب زمینی سرخ شده خیانت نابخشودنی در حق بدن است. پایه پیتزا خود ناسالم است و چیپس و پنیر آن را ناسالم تر می کند و به اصطلاح گل بودن و به سبزه نیز آراسته شدن است.

۹ -چیزبرگر

اگر فرد مشکل چربی و اضافه وزن نداشته باشد، نسبت به همبرگر معمولی به خصوص برای جوانان غذای کامل تری به حساب می آید. زیرا چیزبرگر می تواند برای جوانانی که کمتر لبنیات مصرف می کنند، تامین کننده کلسیم باشد. یک ساندویچ چیزبرگر دارای هر ۴ گروه غذایی یعنی پروتئین، لبنیات، غلات و سبزی ها است.

۱۰ – ساندویچ هات داگ

به دلیل اینکه سوسیس ساندویچ هات داگ در روغن سرخ نمی شود و معمولا آن را کبابی می کنند، نسبت به ساندویچ سوسیس که در روغن سرخ می شود، انتخاب بهتری است.

۱۱ – ساندویچ های ژامبون

کالباس ها نیز دارای مواد نگهدارنده و چربی فراوان هستند و همان مشکلات سوسیس ها را دارند. علاوه بر این، ساندویچ ها دو مشکل دیگر نیز دارند؛ اول اینکه خیارشور فراوان دارند که می تواند سبب افزایش فشارخون، سرطان و مشکل های دیگر شود و دوم اینکه در آنها از نان سفید استفاده می شود که مصرف آنها توصیه نمی شود. بهتر است در ساندویچ ها به جای خیارشور از گوجه، کلم، کاهو و دیگر سبزیجات استفاده شود.

۱۲ – مرغ های سوخاری و بریانی

تلاش ما باید این باشد که از موادی که با روغن داغ سرخ می شوند دوری کنیم. بنابراین مرغ های بریانی یک غذای سالم و مقوی محسوب می شوند. مرغ سوخاری هم باید با حداقل روغن و در روغن مناسب سرخ شود. معیار بدی روغن هم این است که یا سیاه شود یا دود از آن بلند شود یا بدبو شود.

۱۳ – ژامبون تنوری

ژامبون معمولی از ژامبون تنوری بهتر است چون در اثر تنوری کردن، ممکن است ترکیب های حلقوی در ژامبون ایجاد شود که این ترکیب ها سرطان زا هستند.

۱۴ – ساندویچ سوسیس

سوسیس ها به دلیل دارا بودن نمک، چربی و مواد نگهدارنده برای سلامت فرد مضر هستند و مصرف زیاد آنها توصیه نمی شود. مواد نگهدارنده باعث تولید نیتروزآمین در بدن می شوند که سرطان زابودن آنها اثبات شده است. این مواد دارای آثار تجمعی هستند و اگر مرتبا استفاده شوند، در درازمدت می توانند باعث سرطان شوند.

۱۵ – ساندویچ کباب ترکی

سالم ترین ساندویچ ها به شمار می آیند به شرط اینکه هنگام سرو به آنها سس مایونز اضافه نشود و بدون خیارشور سرو شوند. در مجموع کباب ترکی مرغ از کباب ترکی گوشت بهتر است.

۱۶ – ساندویچ رست بیف- استیک

جزو ساندویچ های خوب طبقه بندی می شوند و ایراد آنها این است که در روغن سرخ می شوند.

۱۷ – سیب زمینی سرخ کرده

بدی ها و مضرات سیب زمینی سرخ کرده تمامی ندارد. در اثر سرخ کردن سیب زمینی علاوه بر اسیدهای چرب ترانس دو ترکیب آکریلامید و پروکسید نیز در سیب زمینی تولید می شود که سرطان زا و برای کبد نیز مضر هستند.

۱۸ – زیتون

زیتون یکی از بهترین میوه ها است و روغن آن نیز مفید است. زیتون یکی از خوراکی های اصلی در بهترین رژیم غذایی دنیا، یعنی رژیم غذایی مدیترانه ای است و گفته می شود که به همین دلیل است که ایتالیایی ها عمر طولانی دارند و این کشور جایی برای زندگی پیرمردها است. زیتون دارای اسید اولیک است و ماده غذایی خیلی خوبی به شمار می آید به شرط اینکه خیلی شور نباشد.

۱۹ -قارچ سوخاری – میگوی سوخاری

ایراد سوخاری ها این است که خیلی سرخ می شوند و آرد فراوانی دارند. ولی نکته مهم این است که خاصیت میگوی سوخاری به دلیل اینکه در یک پوشش قرار می گیرد و غیرمستقیم حرارت می بیند، نسبت به میگوی معمولی بیشتر حفظ می شود.

۲۰ – دوغ، نوشابه، آب میوه و دلستر

پادشاه این دسته از نوشیدنی ها دلستر است زیرا سرشار از ویتامین های خانواده B است و بعد از آن نیز دوغ قرار می گیرد. دلیل اینکه دلستر از دوغ بهتر است به نمک زیاد دوغ مربوط می شود. اگر دوغ کم نمک باشد بهترین نوشیدنی به حساب می آید. بعد از این دو هم آب میوه قرار می گیرد و نوشابه و مضرات آن هم که کاملا روشن است.

صفحه قبل 1 صفحه بعد